Zahájení 2♣ jako semi-GF

30. října v 10:56

Jednobarevné listy se silou těsně po forsingem do hry jsou jakousi tiše akceptovanou mezerou v systémech rodiny Standard American. Zde vám nabízím jedno řešení vhodné pro jedoduché SA systémy.

Jednobarevné listy se silou těsně po forsingem do hry jsou jakousi tiše akceptovanou mezerou v systémech rodiny Standard American. Po zahájení 1 v barvě a odpovědi "jedna na jedna" či 1BT je zahajitel zcela bez dobrého rebidu a musí vybírat mezi skokem na 3BT, skokem v barvě bočního 3-listu, či skokem na hru. Zahajitel nemá šanci ukázat svůj list a spolupracovat s partnerem na výběru závazku.

Nabízí se několik řešení tohoto problému a já jsem si vybral tuhle "francouzskou" variantu, protože je velmi jednoduchá a dražby jsou dost přímočaré. Uvolníme silným listům i zahájení 2♦. Zahájení 2♣ rezervujeme pro listy těsně pod hranicí forsingu do hry, zatímco zahájení 2♦ bude již nekompromisním forsingem do hry.

Zahájení 2♣ navíc rozšíříme o jednu zónu pro listy s pravidelnou rozlohou a toto zahájení tedy slibuje buď

1. 22-23 bodů s pravidelnou rozlohou
2. Jednobarevný list (6+list) se silou cca 19-22 bodů (8,5 - 9,5 hracích zdvihů)

Odpovědi na zahájení 2♣

Prvním úkolem odpovídajícího je naznačit, jestli síla spojených listů zavdává k myšlenkám na slem či nikoliv. Odpovědí 2♦ odpovídající ukáže list do cca 8 figurových bodů (nemá přímo ambice na slem). Ostatní odpovědi slibují 8+ bodů a jsou v zásadě přirozené. Odpovídající ukáže buď slušný 5+list nebo hláškou 2BT vyváženou rozlohu.

Protože zahajitelův list je jednobarevný, tak přesnější metodou hodnocení listu odpovídajícího může být počet rychlých zdvihů. Jednoduše řečeno, dámy a kluci v zahajitelových krátkých barvách nebudou mít valnou hodnotu. Hranicí pro pozitivní odpověď by pak bylo cca 1,5 rychlého zdvihu.

Rebidy zahajitele a další dražba

Po slabé odpovědi 2♦ zahajitel jednoduše popíše svůj list dražbou barvy svého 6+listu či hláškou 2BT. Může i skočit na 3 v drahé či 4 v levné, pokud má opravdu dobrou barvu a do hry mu chybí velmi málo (má 9 či 9,5 HZ). Žádný z rebidů zahajitele není forcing!

Po pozitivních odpovědích jsme sforsováni do hry a pokračujeme přirozeně. Jakýkoliv skok v barvě je hlavně vyjádřením vynikající kvality v dražené barvě a síla není moc důležitá.

Další dražba je přirozená s výjimkou sledů, kdy zahajitel ukázal svou barvu skokem. Pak už v jiné barvě hrát nemůžeme (můžeme ale hrát beztrumfový závazek) a hlášky v nové barvě jsou od obou partnerů cue-bidy.