Zahájení 1BT s drahým 5-listem?

5. dubna v 22:08

Proč zahajovat 1BT i s drahým 5-listem, jaké to má výhody/nevýhody.

Proč zahajovat 1BT i s drahým 5-listem, jaké to má výhody/nevýhody

Je to tak, že ne vždy vede zahájení 1BT s takovým listem k lepšímu závazku než zahájení 1 v drahé. Bohužel situace, kdy vám takové zahájení ublíží, jsou hodně dobře vidět, zatímco výhody jsou spíše skryté, takže to může dělat dojem, že je to špatná taktika. Ukážu vám několik situací, kdy bude takové zahájení výhodou.

Ve sledu 1♥ - 1BT musíte s 16-17 body řešit, jestli vám náhodou neutečou 3BT, když partner bude mít maximum a hrozí, že a) zvýšíte do 2BT a spadnete, až bude mít partner minimum nebo b) rozhodnete se zapasovat a někdy nevydražíte 3BT až bude mít partner maximum. Nic takového po zahájení 1BT nehrozí. Partner ví, že s 5 body má pasovat, se 7-8 dát výzvu a s 9 dražit do hry. Navíc když by sled 1 v drahé - 1BT | 2BT měl být 16-17 bodů, tak vás to pak nutí s listy 18-19 ve stejné situaci skákat na 3BT, což opět hrozí zbytečnými pády, když bude partner minimální. Zahajuje-li se s 15-17 1BT, tak sledy 1 v drahé - 1BT | 2BT jsou vyhrazené pro 18-19 bodů a vede to k většímu komfortu při rozhodování o konečné výši i typu závazku (třeba máme fit 3-5 v srdcích).

Ve sledu 1♥ - 1♠ jste s listem se silou 15-17 a 5332 postaveni před velmi nepříjemný problém. Na rebid 1BT máte moc bodů a na rebid 2BT máte bodů málo (rebid 2BT by měl slibovat 18-19 bodů). Jediným řešením je pak nehezký rebid 2 v levné na třílist, což neslibuje žádné body navíc, takže poznat správně výši konečného závazku vám to nijak neulehčilo a navíc to v partnerovi bude vzbuzovat chybně dojem, že máte 5+/4+. Výsledkem pak je třeba to, že partner se slaboučkým listem a 4-listem ve vaší levné se bude bát pasovat a třeba opraví do 2 v drahé s dublem a v situacích, kdy jste opravdu měli 5-4 tím vlastně zhorší konečný závazek (budete hrát v nefitu, když máte fit).

Ano, někdy se stane, že partner dá po zahájení 1BT transfer do druhé drahé (ten je povinnost řádně přijmout), a pak zapasuje a můžete tak hrát na trumfy 5-2, když vedle v barvě vašeho 5-listu máte fit 5-3. Tedy díky zahájení 1BT jste nenašli fit. Ale na druhou stranu vám jindy zahájení 1BT umožní fit najít. Třeba v té situaci 1♠ - 1BT. Má-li partner 5-6 bodů a 5-list srdcový, tak ať uděláte s tím 15-17 cokoliv (pas nebo 2BT), tak můžete minout fit 5-3 v srdcích. Naproti tomu po zahájení 1BT, dá partner snadno transfer a budete hrát lepší závazek a ještě typicky ze správné strany. Obdobně v situaci 1♥ - 1♠. Rozhodnete-li se pro rebid 2 v levné s 15-17 a 5332, tak partner s 5-listem pikovým a dublem srdcovým a 5-8 body zcela správně opraví do 2 srdcí a můžete také skončit ve fitu 5-2, když v druhé drahé máte fit 5-3. Tedy zahájení 1BT s 15-17 a 5332 na drahé vám někdy neumožní najít drahý fit (jen když má zahajitel dubla právě v druhé drahé a odpovídající nemá ani na výzvu), ale jindy vám zase umožní najít drahý fit 5-3, který by jinak téměř jistě nalezen nebyl. Netroufám si vyjádřit teoretickou pravděpodobnost jednotlivých případů, ale jsem přesvědčen, že z toho zahájení 1BT s drahým 5-listem nevyjde vůbec špatně.

Další podstatnou výhodou v dnešním agresivním stylu zásahů může být i to, že ihned předáte informaci o síle a charakteru listu, což vám umožní po zásahu soupeřů přesněji a účinněji soutěžit o částečný závazek. Někdy navíc zahájení 1BT odradí soupeře od zásahu úplně - například, máte-li 5-list srdcový a soupeř má piky, ale jen 8-10 bodů, pak by na zahájení 1♥ pohodlně zasáhnul a soupeři by třeba našli dobrý částečný závazek v pikách. Se stejným listem po zahájení 1BT bude skoro jistě pasovat a bitva o částečný závazek tím může být definitivně vyhrána.

A poslední výhodou je to, že to pěkně zjednoduší sledy po zahájení 1 v drahé, čehož můžete pěkně využít.

Zkrátka není to tak jednoduché posoudit, zda je teoreticky výhodnější to, či ono. Já jsem přesvědčen, že je o něco lepší tyto listy zahajovat 1 v drahé, ale jen když má dvojice dostatek nástrojů (které nejsou nijak triviální), jak tyto listy v další dražbě identifikovat. Všem dvojicím střední úrovně ale doporučuji zahajovat 1BT i s 15-17 a 5332 na drahé.

V další dražbě po zahájení 1BT nemusíte nic měnit. Snad jedině můžete přidat dohodu, že s maximem zahájení a drahým 5-listem po Staymanovi skočíte na 3 v drahé. Partner Staymanem slíbil alespoň výzvu do hry nebo má zřejmě 4+listý fit, takže skok na 3 v drahé s maximem by vás neměl přivést do potíží s další dražbou. S minimem a drahým 5-listem odpovíte na Staymana stejně jako se 4-listem a dostanete-li šanci později, tak dodražíte 5-list.

 

Pavel Pěkný, 25. června 2013