Moje boje s Argine

18. června v 08:52

Postřehy (hlavně kritické) z hraní na online bridžové platformě Funbridge.

Funbridge je placená platforma pro hraní bridže na internetu. Jejím specifikem je, že hrajete se třemi spoluhráči, jež řídí umělá inteligence zvaná Argine. A protože předseda ČBS je jednou z tváří Funbridge, tak má dokonce naše mrňavá komunita na Funbridge i své ČBS turnaje. Tvrzením, že část vkladů jde do juniorského fondu ČBS se svaz pokouší přilákat hráče, ale moc se mu to nedaří. Mně osobně je podezřelé i to, že nebylo vysvětleno, kam jde zbytek peněz.

Argine je umělá inteligence, která má velmi daleko k entitě, kterou byste mohli považovat za bridžového partnera. Platforma budí dojem, že Argine ovládá celou škálu licitačních systémů a dokáže se vám přizpůsobit. Velice pochybné tvrzení. Otestoval jsem jejich implementaci Polského trefu i Acolu a je to absolutní katastrofa. To takový Jack se už před mnoha lety dostal dále.

  • Některé sledy Polského trefu sice "fungují" (Argine na ně reaguje podle očekávání), ale nejsou popsané. Takže, když například chcete vědět (dříve než jej použijete), co by znamenal sled 1♣ - 1M - 2♦, tak dostanete popis, ze kterého toho moc nepoznáte.
  • Některé kritické sledy Polského trefu Argine vůbec neumí. Například listy s 12-14 body a rozlohou 4 kára + 5 trefů nemáte šanci vydražit. Podobně nepochopitelná je absence inverted minors, která je součástí Polském trefu tak minimálně 20 let.
  • Po silné dražbě 1♣ - 2♠ v Polském trefu nenašel stroj s listem x AKQx Axx AKxxx lepší hlášku než 6BT! WTF Argine?
  • V Acolu jsou zase pro Argine problém sledy se silným bezem. Rebid x-y-1BT je popsán jako 15-19, což je hrozně široké rozmezí a navíc pak Argine draží zcela absurdně. Například pasuje s pravidelnými osmi body. Nepoužitelné!

Podobně tristní je implementace signálů v obraně. Argine se tváří, že si můžete nastavit markování, jak chcete, ale přitom leckteré varianty neumí vůbec použít. Představte si, že si nastavíte markování počtu, kdy velká-malá ukazuje lichý počet. Určitě byste čekali, že z kombinace 653 přidá partner 6. Nikoliv však Argine. Ten/Ta přidá 5!

Další dražební perly Argine:

  • Kontra na zahájení 1♥ s listem ♠ Q964 ♥ AJ9 ♦ 76 ♣ AQT6
  • S listem ♠ K7652 ♥ AQ ♦ T8732 ♣ 6 Argine po mém zahájení 1♣ a přirozeném zásahu 2♣ začal(a) kontrem. Proč ne, 2♠ jsou forsing a na ten asi nemá. I když s rozlohou 5-5, 9 body a singlem v barvě soupeře by to zřejmě forsující 2♠ uneslo. Na kontra jsem dražil 2♦ maje 4 malé trefy a 4-list kárový. Každý normální hráč by teď dražil piky (5+list, NF) nebo podpoří kára. Ne tak Argine. Jedničky a nuly určily, že nejlepší bude hláška 2BT!

Úsměvně pak působí, že vám platforma umožňuje upozornit autory na situace, kdy se podle vás nechová Argine správně. Kolikrát jsem v dobře víře reportoval rozdání s popisem, jak absurdně se hra Argine jeví. Za rok jsem nedostal jedinou odpověď, natož aby se něco změnilo.

Suma sumárum, pokud vám nevadí hrát se stroji, dražit vcelku jednoduchý Standard American a používat jednoduché markování, možná si hru s Argine dokonce užijete. Já jsem však s touto platformou skončil. Ať žije Jack, který je pro mě stále nepřekonanou bridžovou AI!